پایگاه اطلاع رسانی سردارشهیدموسی عمویی
سردارشهیدموسی عمویی سردارشهیدموسی عمویی سردارشهیدموسی عمویی سردارشهیدموسی عمویی سردارشهیدموسی عمویی
پایگاه اطلاع رسانی سردارشهیدموسی عمویی: گردان امام محمدباقر(ع) از گردان های خط شکن و دلیر لشکر ویژه 25 کربلا بود که در مجموع با داشتن بیش از دوازده هزار رزمنده در طول دفاع مقدس، تعداد 557 شهید و 960 مجروح تقدیم اسلام و انقلاب کرده است. این گردان در زمستان سال 1360یعنی بعد از عملیات طرق القدس در تپه های الله اکبر نزدیکی منطقه چزابه توسط سردار جاویدالاثر محمدرضا عسگری از رزمندگان شهرستان بندرگز تشکیل شد و جزء گردان های ثابت تیپ 25 کربلا به فرماندهی سردار مرتضی قربانی محسوب می شد. و تمامی عناصر فرماندهی ، ارکان و نیروهای این گردان تماماً از استان های شمالی کشور: مازندران، گلستان و گیلان به استعداد تقریبی270نفر بودند.

عملیات فتح المبین (اولین عملیات آفندی گردان ):
اولین عملیات آفندی گردان به نام عملیات فتح المبین در تاریخ 1361/1/1 با رمز یا فاطمه الزهرا(س) آغاز شد. موقعیت جغرافیایی این عملیات در رقابیه و قسمت شرق چنانه ، حوالی روستای سندال و منطقه غرب سایت موشکی بوده است، گردان به مدت 9 روز به استعداد تقریبی 350 نفر در 3 مرحله عمل کرد و موفقیت های خوبی را کسب کرده و بعد از پایان عملیات به پایگاه شهید بهشتی اهواز منتقل شد.

عملیات بیت المقدس ( دومین عملیات آفندی گردان):
دومین عملیات آفندی گردان، عملیات بیت المقدس بوده که در تاریخ 1361/2/10شروع شده و در تاریخ 1361/3/3 با آزادی خرمشهر به پایان رسید. در این عملیات گردان در دو مرحله، درمناطق طراح حمیدیه و پادگان حمید وارد عمل شد که با استعداد تقریبی 300 نفر با تیپ کماندوئی ذوالفقار ارتش ادغام شد و  باز هم فرماندهی گردان را سردار شهید عسگری عهده دار بود.

عملیات رمضان( سومین عملیات آفندی گردان):
سومین عملیات آفندی گردان امام محمدباقر(ع) ازتیپ 25 کربلا، عملیات رمضان بوده است که در تاریخ 1361/4/22درمنطقه پاسگاه زید تا شلمچه با استعداد حدود 200 نفر انجام شد. فرماندهی گردان را سردار شهید نعمتی از شهدای استان اصفهان به عهده داشت.

عملیات محرم( چهارمین عملیات آفندی گردان):
چهارمین عملیات آفندی گردان امام محمدباقر(ع) از تیپ 25 کربلا  در تاریخ 1361/8/10 به نام عملیات محرم در منطقه مرزی دهلران برای تصرف شهر زبیدات عراق به فرماندهی سردار رمضانعلی صحرایی صورت گرفت که در جریان عملیات سردار صحرایی به سختی مجروح شد و جانشین وی احمدکاکا هم به شهادت رسید. گردان در این عملیات در سه مرحله به استعداد یک گردان کامل وارد عمل شد.
«همچنین گردان امام محمدباقر(ع) لشکر 25 کربلا درعملیات والفجر 4 در پاییز سال 1362 در منطقه مریوان به عنوان نیروی احتیاط به فرماندهی سرهنگ قربان سیابالایی حضور داشته است.»

عملیات والفجر 6 ( پنجمین عملیات آفندی گردان):
پنجمین عملیات آفندی گردان امام محمدباقر(ع) لشکر25کربلا در تاریخ 1362/12/2 عملیات والفجر 6 بوده است. این عملیات در منطقه چیلات،دهلران به فرماندهی سرهنگ قربان سیابالایی به شکل محدودتر از کل عملیات و فقط در یک مرحله به استعداد یک گردان منها بوده است.
 همچنین گردان امام محمدباقر(ع) در اسفند ماه سال 1363 در عملیات بدر به عنوان گردان احتیاط با استعداد یک گردان کامل، به فرماندهی سردار رمضانعلی صحرایی در منطقه هور الهویزه و پاسگاه ترابه بوده است.»

عملیات قدس 1 ( ششمین عملیات آفندی گردان ) :
ششمین عملیات آفندی گردان امام محمدباقر(ع) لشکر ویژه 25 کربلا در تاریخ 1361/3/24 به نام عملیات قدس 1 به عنوان گردان خط شکن در یک مرحله در منطقه هورالعظیم، پاسگاه های ابوذاکر ، ابولیله ، آبراه بزرگ بشارت و کسار و چندین مقر دشمن بعثی به فرماندهی سردار رمضانعلی صحرایی بوده است .

عملیات قدس 2 ( هفتمین عملیات آفندی گردان ) :
هفتمین عملیات آفندی گردان امام محمدباقر(ع) لشکر ویژه 25 کربلا در تاریخ 1364/4/4 به نام عملیات قدس 2 به فرماندهی سردار رمضانعلی صحرایی که در ادامه تکمیل عملیات قدس 1 بود و با استعداد یک گردان تقویت شده انجام شد و مناطق حساسی به تصرف رزمندگان این گردان در آمد.

عملیات والفجر 8 ( هشتمین عملیات آفندی گردان) :
هشتمین عملیات آفندی گردان امام محمدباقر (ع) لشکرویژه 25کربلا درتاریخ 1364/11/20 به نام عملیات والفجر 8 که منجر به آزادسازی شهر استراتژیک فاو شد. این گردان در مرحله اول در دو موج (غواصان – قایق سواران) یکی به فرماندهی سردار شهید علی اصغر خنکدار و دیگری به فرماندهی سردار شهید علیرضا بلباسی  انجام شد و این گردان یکی از دو گردان خط شکن مرحله اول لشکر ویژه 25 کربلا بود و گردان دیگر خط شکن نیز گردان یارسول(ص) بود.
گردان امام محمد باقر(ع) در خط شهر فاو وارد عمل شد و اولین یگانی بود که وارد شهر فاو شد. این گردان  در مدت 78 روز عملیات در سه مرحله و با دو گردان کامل وارد عمل شد و نقش بالایی در موفقیت های این عملیات داشت.

عملیات کربلای یک ( نهمین عملیات آفندی گردان ):
نهمین عملیات آفندی گردان امام محمدباقر (ع) لشکر ویژه 25 کربلا، عملیات کربلای 1 در تاریخ 1365/4/9 برای باز پس گیری شهر مهران به استعداد یک گردان کامل به فرماندهی سردار شهید علیرضا بلباسی بود. این گردان در آزاد سازی و پاکسازی بخشی از ارتفاعات مهم قلاویزان شرکت فعال داشته است.

عملیات کربلای 5 ( دهمین عملیات آفندی گردان ):
دهمین عملیات آفندی گردان امام محمدباقر(ع) لشکر ویژه 25 کربلا، عملیات کربلای 5 در تاریخ مورخه 1365/10/19 در منطقه شلمچه به فرماندهی سردار شهید علیرضا بلباسی بوده است. در این عملیات گردان به استعداد 4 گردان کامل در 3 مرحله وارد عمل شد که در مرحله اول با  دو گردان دیگر در مقابل پاتک سنگین دشمن بعثی پدافند کرد.

عملیات کربلای 8 ( یازدهمین عملیات آفندی گردان ):
یازدهمین عملیات آفندی گردان امام محمد باقر(ع) لشکر ویژه 25 کربلا، عملیات کربلای 8 در منطقه عملیاتی شلمچه در تاریخ 1365/12/12 بوده است که در این عملیات سردار شهید علیرضا بلباسی به همراه جانشین اش سردار شهید موسی محسنی به فیض عظیم شهادت رسیدند.

عملیات کربلای 10(دوازدهمین عملیات آفندی گردان):
دوازدهمین عملیات آفندی گردان امام محمد باقر(ع) لشکر ویژه 25 کربلا ، در تاریخ 1366/1/27 در شمال غرب منطقه ماووت عراق به نام عملیات کربلای 10 بود. در این عملیات گردان با استعداد یک گردان منها به فرماندهی سرهنگ ابراهیم اسلامی حضور داشته است.

عملیات والفجر 10 ( سیزدهمین عملیات آفندی گردان ):
سیزدهمین عملیات آفندی گردان امام محمدباقر(ع) لشکر ویژه 25 کربلا، عملیات والفجر 10 در غرب کشور، شهر دوجیله عراق در تاریخ 1366/12/26 به فرماندهی سردار شهید موسی عمویی بوده که در این عملیات یک گردان از عناصر ضد انقلاب موسوم به شاهو به دست رزمندگان این گردان به هلاکت رسیده و عده ای از آنها اسیر شدند.

عملیات بیت المقدس 7 ( چهاردهمین عملیات آفندی گردان ):
چهاردهمین عملیات آفندی گردان امام محمدباقر(ع) لشکر ویژه 25 کربلا، عملیات بیت المقدس 7 با رمز «یا اباعبدالله(ع)» در تاریخ 1367/3/23 در منطقه عمومی شلمچه بوده است.

مأموریت های پدافندی گردان امام محمدباقر(ع) در دفاع مقدس:
هم چنین این گردان در طول دفاع مقدس در 15 نقطه عملیاتی عملیات پدافندی را انجام دادند و در مجموع در مناطق عملیاتی : رقابیه، هویزه ، زبیدات ، دهلران ، هوالعظیم ، فاو ، مهران ، شلمچه ، ماووت ، حلبچه ،طلائیه ، کوشک ، زید ، مریوان ، اروندکنار ، خسروآباد و جفیر حضور داشت .

فرماندهان گردان امام محمدباقر(ع) از ابتدا تا کنون به ترتیب عبارتند از:
1-سردار شهید محمدرضا عسگری 2- سردار رمضانعلی صحرایی 2- سرهنگ قربان سیابالایی4- برادر احمد ذبیحی(گیلان) 5- شهید محمدرضا رنجبر 6- شهید نوروزی 7- شهید فلاحپور 8-سردار دکتر بارانی 9- سردار شهید علیرضا بلباسی 10- سرهنگ ابراهیم اسلامی 11- سردار شهید موسی عمویی 12- سرهنگ محمدعلی روحانی 13- سرهنگ احمدعلی ابکایی 14- سرهنگ سیداحمد جعفری 15- سرهنگ غلامعلی لک پور

در مجموع گردان امام محمدباقر(ع) لشکر ویژه 25 کربلا با داشتن بیش از 12000 رزمنده در طول دفاع مقدس، تعداد 540 شهید و 960 مجروح تقدیم اسلام و انقلاب کرده است.
17 مهر 1395 :: 09:16
به وبسایت سردار شهید موسی عمویی وسطی کلایی خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
هرگونه کپی برداری از مطالب این سایت با ذکر منبع(وب سایت اطلاع رسانی سردارشهیدموسی عمویی) بلامانع است